تبلیغات
Persian funny - گفت‌وگوی تلفنی حشرات با گوشی سبز
 
Persian funny
مجلّه ی علمی و فنّاوری Persian funny


برای مشاهده و دریافت متن به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.
حشرات با بر جای گذاشتن پیام‌های صوتی در خاك برای همنوعان خود، از گیاهان به عنوان "تلفن سبز" استفاده می‌كنند.به نقل از ایسنا ، حشرات گیاه‌خوار صداهای خود را با استفاده از اثراتشان بر روی قارچ‌های خاك ذخیره می‌كنند.

در میان این پیغام‌‌ها هشدارهایی به حشرات درباره موضوعاتی مبنی بر نخوردن یك گیاه سمی یا وجود كرم‌های برگ‌خوار در آن داده می‌شود.

این خدمت پیام‌رسانی بی‌نظیر توسط محققان موسسه اكولوژی هلند و دانشگاه واگنینگن كشف شد.

چند سال پیش دانشمندان موسسه هلندی موفق به كشف حشرات خاكزی و روزمینی شدند كه قادر به برقراری ارتباط با یكدیگر با استفاده از گیاه به عنوان یك تلفن بودند.

حشرات ریشه‌خوار تركیبات شیمیایی برگ‌ها را تغییر داده و موجب انتشار سیگنال‌های فرار گیاه به درون هوا می‌شوند. این امر حشرات روزمینی را به گزینش غذای گیاهی دیگر با هدف پرهیز از رقابت و همچنین فرار از تركیبات دفاعی سمی گیاه وامی‌داشت.

تحقیقات جدید نشان‌دهنده این واقعیت است كه حشرات یك ارثیه ویژه بر جا می‌گذارند كه پس از تغذیه از گیاه در خاك باقی می‌ماند.

گیاهان آتی كه بر روی همان نقطه رشد می‌كنند این سیگنال‌ها را از خاك گرفته و آن‌ها را به سایر حشرات منتقل می‌كنند. این پیغام‌ها ویژه‌اند زیرا گیاه جدید را در مورد این موضوع كه آیا حشره قبلی از كرم‌های برگ‌خوار یا از حشرات ریشه‌خوار رنج می‌برده یا خیر، آگاه می‌كند.

«اوگلا كستنكو» رهبر این تحقیق معتقد است گیاهان جدید این پیام‌های صوتی را رمزگشایی و در واقع حشرات گذشته را بازیابی می‌كنند.

این پیغام گذشته به طور شدیدی بر رشد و رفتار احتمالی این حشرات تاثیر می‌گذارد. بنابراین می‌توان گفت جامعه امروزی حشرات تحت تاثیر پیغام‌های نسل گذشته هستند.

محققان در این پژوهش گیاهان را در گلخانه پرورش داده و آن‌‌ها را در معرض كرم‌های گیاه‌خوار یا لاروای سوسك ریشه‌خوار قرار دادند. آن‌ها سپس گیاهان جدید را در همان خاك پرورش داده و دوباره آن‌ها را در معرض حشرات قرار دادند.

این دانشمندان دریافتند كه تركیب قارچی موجود در خاك بسته به تغذیه یا عدم تغذیه حشرات از ریشه‌ها یا برگ‌ها به طور قابل توجهی تغییر كرد. این تغییرات در جامعه قارچی به نوبه خود بر رشد و ساختار شیمی نسل بعد گیاهان و بنابراین بر حشرات موجود وابسته به آن‌ها تاثیر گذاشت. بنابراین می‌توان ادعا كرد رشد و شادابی گیاهان جدید انعكاس‌دهنده شرایط گذشته است.

محققان هم‌اكنون به دنبال پی بردن به مدت زمان ابقای این پیام‌های صوتی در خاك‌ و همچنین میزان شیوع این امر در طبیعت هستند.

نتایج این پژوهش در مجله Ecology Letters انتشار می‌یابد.
نوع مطلب : اخبار فناوری، 
برچسب ها :

آمار وبلاگ
امکانات جانبی
Online User
 
 
بالای صفحه
 
.: سیستم افزایش بازدید پلاس باكس :.