تبلیغات
Persian funny - چشم اشعه ایكس ناسا در فضا
 
Persian funny
مجلّه ی علمی و فنّاوری Persian funny
http://media.isna.ir/content/218-1.png/3

برای مشاهده و دریافت متن به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.
تلسكوپ اسپكتروسكوپی هسته‌‌ای NuSTAR ناسا روز چهارشنبه از منطقه‌ای در میان اقیانوس آرام به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

http://media.isna.ir/content/218-1.png/3

به نقل از ایسنا ، هواپیمای جت L-۱۰۱۱ "Stargazer" ساعت ۱۶ به وقت گرینویچ، موشك Pegasus XL حامل تلسكوپ فضایی اشعه ایكس ناسا را به منطقه مورد نظر در اقیانوس آرام منتقل و موشك را در هوا رها كرد.

پس از روشن شدن موتورها، موشك حامل تلسكوپ راهی فضا شد. حدود ۱۳ دقیقه بعد تلسكوپ فضایی با جدا شدن از موشك، در مدار تعیین شده در ارتفاع ۵۶۳ كیلومتری بالای زمین قرار گرفت.

به گفته مقامات ناسا، هزینه های این شیوه پرتاب (انتقال موشك از طریق یك هواپیما به میان آسمان) در مقایسه با پرتاب مستقیم یك موشك بسیار كمتر است.

«یوجین كیم» مدیر پروژه تلسكوپ NuSTAR در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (JPL) گفت: تلسكوپ فضایی پس از استقرار در محل تعیین شده با گشودن پنل‌های خورشیدی، باتری‌های خود را شارژ و گزارشی نیز از وضعیتش به زمین مخابره كرد.

سیاهچاله‌ها نامرئی هستند، اما مناطق اطراف آنها دارای پرتوهای اشعه ایكس است. تلسكوپ «NuSTAR» قادر به تشخیص بالاترین میزان انرژی اشعه ایكس از كیهان است و می تواند از درون گرد و غبار و گازهای موجود در فضا، سیاهچاله های پنهان در كهكشان راه شیری و كهكشان های دور دست، همچنین سایر اجرام آسمانی را شناسایی كند.

قرار است نقشه جدیدی از سیاهچاله های قدیمی و سیاهچاله های تازه در كهكشان راه شیری تهیه شود. شناسایی بقایای ابرنواخترهای باستانی و ستاره های منفجر شده در قرن های گذشته از دیگر برنامه های مأموریت دوساله تلسكوپ NuSATR‌ عنوان شده است.

پروژه ۱۶۵ میلیون دلاری تلسكوپ اسپكتروسكوپی هسته‌ای NuSTAR با رصد بخش دیده نشده از كیهان، امكان بررسی دقیق‌تر نحوه شكل گیری و تكامل كهكشان‌ها را فراهم می‌كند.
نوع مطلب : اخبار فناوری، 
برچسب ها :

آمار وبلاگ
امکانات جانبی
Online User
 
 
بالای صفحه
 
.: سیستم افزایش بازدید پلاس باكس :.