تبلیغات
Persian funny - شكست ركورد جورچین با الگوریتم ریاضی
 
Persian funny
مجلّه ی علمی و فنّاوری Persian funny
پازل

برای مشاهده و دریافت متن به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
محقق دانشگاه كورنل نیویورك یك الگوریتم ریاضی را طراحی كرده كه می‌تواند ۱۰ هزار نقطه جورچین را ظرف ۲۴ ساعت تكمیل كند.

به نقل از ایسنا ، اندرو گالاگهر در حالی این الگوریتم را طراحی كرده كه در شركت عكاسی كوداك مشغول كار بوده است.

این الگوریتم با تقلید از شیوه حل جورچین توسط انسانها توانسته ركورد سال پیش ۳۳۰۰ تكه را بشكند.

این برنامه همچنین می‌تواند چندین جورچین را در حالی كه با هم تركیب شده‌اند، در یك زمان حل كرده و حتی برای كنار هم چیدن اسناد تكه‌تكه شده و مصنوعات باستان شناسی مورد استفاده قرار گیرد.

برخلاف دیگر نرم‌افزارها كه تنها به تحلیل لبه‌های قطعات می‌پردازند، الگوریتم گالاگهر به چگونگی گسترش طرحهای رنگی در میان قطعات نگاه می‌كند. برای مثال اگر یك قطعه از قطعه سمت چپ یا راست روشنتر باشد، احتمالا این قطعه از سمت روشن در كنار قطعه روشنتر و از سمت تیره در كنار قطعه تیره‌تر قرار خواهد گرفت.

البته این الگوریتم اكنون تنها با جورچینهای دارای قطعات مربع كار كرده كه حل آنها به دلیل شكل غیرقابل حل آنها بسیار مشكل است. این برنانه به محاسبه یك امتیاز برای هر جفت پرداخته و از این جفتها برای جمع‌كردن تمام جورچین استفاده می‌كند.

این برنامه ابتدا با دو قطعه آغاز شده كه بهترین هم‌نشینی را با هم دارند، سپس دو قطعه بعدی وارد شده و همینطور ادامه پیدا می‌كند اما این قطعات حتما با هم مجاور نیستند كه به الگوریتم اجازه كار در بخشهای مختلف جورچین را بصورت یكباره می‌دهد.

شیوه‌های پیشین تنها قادر بر كار بر روی یك بخش بوده كه شناسایی اشتباهات را در آن سخت می‌كرد. این سیستم قرار است در نشست ماه جاری دیدگاه رایانه و تشخیص الگو در رودآیلند ارائه شود.

گالانگهر به جز حل جورچین از عناصر الگوریتم خود برای ورود به رقابت تكه‌تكه دارپا در سال گذشته نیز استفاده كرده بود كه در آن شركت‌كنندگان باید یك مجموعه اسناد تكه‌تكه را در كنار هم قرار می‌دادند. تلاش وی در میان شركت‌كنندگان در جایگاه هفدهم قرار گرفت كه گالانگهر دلیل آنرا دیجیتالی بودن تصاویر و عملكرد سخت آنها با الگوریتم وی عنوان كرده بود.
نوع مطلب : اخبار فناوری، 
برچسب ها :

آمار وبلاگ
امکانات جانبی
Online User
 
 
بالای صفحه
 
.: سیستم افزایش بازدید پلاس باكس :.