تبلیغات
Persian funny - كدام«پدران مخترع »درتعدادفرزندان دانشمندركورددارند؟
 
Persian funny
مجلّه ی علمی و فنّاوری Persian funny


برای مشاهده و دریافت متن به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
در دنیای ابتكارات و اختراعات می‌توان رد پای فرزندانی را مشاهده كرد كه راه پدران خود را در حوزه علم دنبال كرده‌اند.

به نقل از ایسنا ، در دنیای علم بسیاری از ابداعات و اختراعات با تلاشهای خانوادگی صورت پذیرفته است و می‌توان پدران و فرزندان سرشناسی را دید كه با همكاری یكدیگر به دستاوردهای بزرگ علمی دست یافته‌اند.
خانواده بل (الكساندر ملویل بل و الكساندر گراهام بل)

از دو نسل پیش از «الكساندر گراهام بل» پسر و مخترع تلفن، پدر و پدر بزرگ وی تحقیقات گسترده‌ای در خصوص فیزیولوژی صدا و آموزش به ناشنوایان انجام داده بودند. «الكساندر بل» پدربزرگ و «الكساندر ملویل بل» پدر هر دو متخصص گفتار و صدا بودند.

«الكساندر ملویل بل» در سال ۱۸۶۴ میلادی الفبای بین المللی Visible Speech را برای ناشنوایان ابداع كرد. «الكساندر گراهام بل» نیز بعدها موفق به اختراع تلفن شد و پدر مقالات و كتاب های مختلفی را بصورت مشترك در حوزه فوتونیك منتشر كردند.

خانواده كوری (پیر و ایرنه ژولیت كوری)

خانواده كوری را می‌توان ركورددار پدران و فرزندان دانشمند نامید. پیر و ماری كوری كه در سال ۱۹۰۳ بطور مشترك برنده جایزه نوبل فیزیك شدند و فرزند آنها «ایرنه ژولیت كوری» نیز كه از حمایت های همه جانبه والدینش برخوردار بود، ۲۲ سال بعد به همراه همسرش «فردریك» برنده جایزه نوبل شیمی شد.

در حال حاضر « پیر و هلن كوری» دو فرزند آنها (نوه‌های پیر و ماری) نیز از جمله محققان برجسته فرانسه محسوب می‌شوند.

خانواده یانسن (هانسن و زاخاری یانسن)

«زاخاری یانسن» هلندی سازنده لنز، در دهه ۱۵۹۰ میلادی با همكاری پدرش «هانس یانسن» موفق به ساخت نخستین نمونه میكروسكوپ دو لنزی شد كه می توانست اشیاء را ۱۰ برابر بزرگنمایی كند.

خانواده تویودا (ساكیچی و كیچیرو تویودا)

«ساكیچی تویودا» كه مهارت پارچه بافی را از والدینش فرا گرفته بود، در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی نخستین دستگاه پارچه بافی خودكار را طراحی كرد و در سال ۱۹۲۶ نیز كارخانه تولید پارچه را در انگلیس تأسیس كرد.

«كیچیرو» كه از حمایت های پدر بهره مند بود، این راه را دنبال نكرد و با توجه به علاقه‌اش به حوزه خودروسازی در سال ۱۹۳۵ خودرویی طراحی كرد و با تأسیس شركت خودروسازی «تویوتا» به یكی از موفق ترین فعالان این حوزه تبدیل شد.

خانواده اوبرین (میلز و ماریون اوبرین)

«ماریون اوبرین» كه در هفت سالگی مادرش را از دست داد، بیشتر وقتش را در كارگاه تراش پدر و عمویش سپری كرد.

«میلز اوبرین» پدر علاوه بر فعالیت در این حوزه و تولید چرخ دنده خودرو، به دخترش در تولید نوع جدیدی از پودر شوینده دندان كمك كرد.

خانواده گور (ویلبرت و رابرت گور)

طراحی و ساخت لباس های ورزشی، عایق ها و دستگاه های ورزشی به اختراع این پدر و پسر وابسته است. «رابرت گور» پسر در سال ۱۹۶۹ میلادی موفق به ساخت لایه نازكی از تفلون با پوشش اورتان شد كه در طراحی پارچه نایلون مورد استفاده قرار گرفت.

«ویلبرت گور» پدر در همكاری مشترك با پسرش توانستند كیفیت این الیاف را ارتقاء داده و پارچه گورتكس (Gore-Tex) با قابلیت ضد آب و رد و بدل شدن هوا را تولید كنند.
نوع مطلب : دونستنی، 
برچسب ها :

آمار وبلاگ
امکانات جانبی
Online User
 
 
بالای صفحه
 
.: سیستم افزایش بازدید پلاس باكس :.