تبلیغات
Persian funny - تصاویر برتر رقابتهای میكروگرافی از موجودات عجیب دریایی
 
Persian funny
مجلّه ی علمی و فنّاوری Persian funny


برای مشاهده و دریافت متن به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
تصاویر موجودات عجیب زیر دریا كه شبیه به خرسهای عروسكی با دم هستند، موفق به كسب جایزه نخست رقابت تصاویر علمی موسسه «مكس پلانك» شدند.
به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا،‌ تصویر اول در حقیقت از لاروهای دو روزه گورخر ماهی بوده كه با میكروسكوپ اسكن الكترونی به ثبت رسیده است.

این تصویر كه به «میكروگراف» موسوم بوده توسط یورگن برگر و ماهندرا سوناوین، محققان موسسه زیست‌شناسی تكوینی مكس پلانك به ثبت رسیده كه رقابت «تصاویر عكس متمركز پژوهشی» را سازمان داده است.
                     
                             
در این تصویر می‌توان حفره‌هایی را در بالای دهان لاروها مشاهده كرد كه نمایشگر سیستم بویایی در حال رشد آنهاست.

این لاروهای گورخرماهی اكنون توسط این موسسه آلمانی به عنوان بخشی از تحقیقات آن در مورد سلولهای حسی و توسعه اندام در جنین‌ها در حال بررسی بوده كه برای این دانشمندان یك جایزه ۵۰۰۰ یورویی را به ارمغان آورده است.

گورخر ماهی یا Danio rerio، نوعی ماهی آبهای آزاد استوایی بوده كه بیشتر در مخازن تحقیقاتی یافت می‌شوند. لاروها طی سه ماه به حالت بزرگسالی می‌رسند و در این دوران از قابلیت بازسازی باله‌ها، پوست، قلب و مغز برخوردارند.

جایزه دوم این رقابت به یك آخوندك رنگین رسید كه توسط ایگور سیوانوویكس، زیست‌عصب‌شناس آلمانی در استودیوی خانگی به ثبت رسیده بود.

                                  

به گفته وی، آخوندكها در زمان احساس خطر، بازوهای خود را از هم باز می‌كنند تا دشمن را گیج كنند. آنها همچنین از پاهای جلو كه با تیغ‌های ریز پوشیده شده برای به دام انداختن شكار خود استفاده می‌كنند.

این جایگاه با یك تصویر جالب از سیستم فعال ایمنی بدن انسان به اشتراك گذاشته شده كه در نگاه اول شبیه به یك گل به نظر می‌رسد.

این تصویر توسط فولكر برینكمان از دپارتمان عفونت موسسه مكس پلانك در برلین گرفته شده كه به نمایش یك تصویر اسكن الكترونیكی از یك سلول سفید خون در رنگ قرمز پرداخته كه در خوردن باكتری سل به رنگ سبز است.

این تصاویر از میان رقابت ۲۰۰۹ مكس‌پلانك انتخاب شده كه در آن ۱۰۴ عكاس به ارائه بیش از ۱۴۰۰ تصویر پرداخته‌ بودند.
نوع مطلب : اخبار فناوری، 
برچسب ها :

آمار وبلاگ
امکانات جانبی
Online User
 
 
بالای صفحه
 
.: سیستم افزایش بازدید پلاس باكس :.