تبلیغات
Persian funny - رابطه طول بازو و عینكی شدن!
 
Persian funny
مجلّه ی علمی و فنّاوری Persian funny
10-7.jpeg

برای مشاهده و دریافت متن به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
تحقیقات اخیر پژوهشگران حاكی از وجود رابطه‌ای بین طول بازو و نیاز زودهنگام‌تر زنان به عینك مطالعه نسبت به مردان است.

به نقل از ایسنا ، مطالعات نشان می‌دهد زنان زودتر از مردان به عینك مطالعه یا لنزهای دوكانونه نیاز پیدا می‌كنند.

بر اساس پژوهشهای جدید، دلیل این تفاوت ناشی از عواملی به غیر از توانایی تمركز بوده و به طول بازو یا فاصله ترجیحی مطالعه بستگی دارد.

محققان با استفاده از ۹ تحقیق مقطعی نوعی متاآنالیز را به منظور مقایسه شیوع و میزان بزرگی پیرچشمی (از دست دادن دید نزدیك با بالا رفتن سن) در میان زنان و مردان صورت دادند.

آن‌ها همچنین به منظور تعیین تفاوت‌های ممكن در پیرچشمی بین زنان و مردان این تحلیل را به اجزای فرعی تقسیم كردند.

در حالی كه یافته‌های حاصل از یكی از زیرگروه‌‌ها حاكی از آن بود كه هیچ تفاوت مبتنی بر جنسیت در توانایی چشم در تمركز بر روی اشیا موجود در فواصل نزدیك وجود ندارد، تحلیل كلی سرنخ‌هایی را در رابطه با این كه زنان بیش از مردان هم‌سنشان به عینك‌های مطالعه یا لنزهای دوكانونه قوی‌تر نیاز دارند را تایید كرد.

دانشمندان معتقدند كه دلیل این امر به احتمال فراوان به تفاوت در فواصل ترجیحی مطالعه یا طول بازو بستگی دارد زیرا زنان تمایل دارند ماده مورد مطالعه را در فاصله نزدیك‌تری نسبت به مردان قرار دهند.

این نتایج نیاز به برنامه‎‌های تصحیح پیرچشمی برای زنان را تشدید می‌كند. زنان در كشورهای در حال توسعه غالباً نیازهای برآورده نشده بیشتری در رابطه با بینایی دارند.

این تحقیق همچنین بیانگر آن است كه پیرچشمی یك معضل چندمولفه‌یی بوده و برخورد با آن برای هر فرد راهكارهایی درخور وی را می‌طلبد.

محققان خواستار مطالعات بیشتر با هدف شناسایی عوامل مختلف دخیل در گسترش پیرچشمی هستند.

تحقیق مزبور همچنین نشان می‌دهد كه مطالعات طولی برای بررسی تعامل بین فاصله ترجیحی مطالعه و تغییر در دامنه مناسب طی گذر زمان برای زنان و مردان، می‌تواند در تعیین میزان دخالت مولفه‌های زیستی یا محیطی در از دست دادن توانایی تمركز با بالا رفتن سن نقش مهمی ایفا كند.
نوع مطلب : اخبار فناوری، دونستنی، 
برچسب ها :

آمار وبلاگ
امکانات جانبی
Online User
 
 
بالای صفحه
 
.: سیستم افزایش بازدید پلاس باكس :.