تبلیغات
Persian funny - آزمایش موفقیت‌آمیز نخستین خودروی پرنده
 
Persian funny
مجلّه ی علمی و فنّاوری Persian funny


برای مشاهده و دریافت متن به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
نخستین خودروی پرنده، مرحله اول پرواز آزمایشی را با موفقیت پشت سر گذاشت.
  به نقل ازایسنا، شش سال پس از نخستین اعلام شركت Terrafugia مبنی بر طراحی نوعی "هواپیمای جاده‌رو"، این فناوری نخستین مرحله پرواز آزمایشی خود را كامل كرد.

این پرواز در فرودگاه بین‌المللی پلتسبورگ در شمال نیویورك صورت گرفت و نحوه عملكرد كامل هواپیمای سبك اسپرت مورد ارزیابی قرار گرفت و نتیجه خوب اعلام شد.

خودروی پرنده مزبور موسوم به Terrafugia Transition بر اساس استانداردهای سازمان ملی امنیت ترافیك بزرگراه طراحی شده و افرون بر عمل كردن به عنوان یك هواپیمای كارآمد قادر است با بستن بال‌هایش پس از فرود بر روی مسیرهای جاده‌یی نیز حركت كند.

مطابق اعلام سازمان هوانوردی فدرال امریكا، این هواپیمای با بال ثابت ظرفیت حداكثر دو سرنشین را داشته و دارای وزن اوج‌گیری بیشینه ۶۰۰ كیلوگرم است. همچنین كمیت بیشینه سرعت آن حین پرواز ۲۲۲ كیلومتر در ساعت عنوان شده و سرعت واماندگی آن نیز ۸۲ كیلومتر در ساعت است. خودروی جدید مجهز به یك موتور منفرد و یك كابینه خلبان با هوای فشرده نشده است.

رتبه سیستم جدید مابین هواپیماهای سبك معمولی و هواپیماهای فوق سبك كه كمتر از ۱۱۵ كیلوگرم وزن داشته و قادر به اوج‌گیری تا ۶۳ كیلومتر در ساعت بوده، اعلام شده است. این امر شانس لازم را در اختیار مشتاقان پرواز برای اوج‌گیری در یك هواپیمای توانا بدون نیاز به آموزش كامل غیرتجاری و مجوز پزشكی می‌گذارد.

هواپیمای جدید در واقع دارای وزن اوج‌گیری ۶۵۰ كیلوگرم بوده كه در واقع از ایراد وارده تحت عنوان ۵۰ كیلوگرم مازاد بر میزان معمول وزن توسط هواپیمایی فدرال تبرئه شده و بنابراین می‌تواند مشخصه‌های ایمنی یك خودروی سبك كه در حال حاضر در اختیار سایر هواپیماهای سبك نبوده را داشته باشد.

مرحله نخست پرواز آزمایشی آن در امریكا شامل ارزیابی عملكرد و ویژگی‌هایی همچون سرعت، وزن، مركز گرانش و تغییرات در ارتفاع بوده كه تحت آن‌ها هواپیما قرار است به پرواز در آید. در میان سایر مشخصه‌های عملكردی آزموده شده نیز می‌توان به نحوه واكنش در مقابل روشن و خاموش شدن موتور، سنجش ثبات هواپیما، ارزیابی موتور خنك‌كننده و بهینه‌سازی تنظیمات پروانه تحت شرایط مختلف پرواز اشاره كرد.

سیستم جدید باید پنج مرحله پرواز آزمایشی دیگر با هدف صدور گواهینامه دوبل برای این وسیله قابل رانش را تا اواخر تابستان نیمكره شمالی پشت سر بگذارد. همچنین آزمایشات جاده‌یی شامل آن بررسی پیشرانه زمین، تنظیم توقف و بهینه‌سازی ترمزگیری و همچنین حمل و نقل جاده‌یی خواهد بود.

انتظار می‌رود جهان نظاره‌گر نخستین نمونه عرضه شده خودروی پرنده به بازار تا اواخر سال ۲۰۱۲ باشد.

بهای Transition به طور صعودی در حال افزایش بوده و از رقم اولیه ۱۴۸ هزار دلار به عدد كنونی ۲۷۹ هزار دلار رسیده است.

نخستین ماشین پرندهنوع مطلب : اخبار فناوری، 
برچسب ها :

آمار وبلاگ
امکانات جانبی
Online User
 
 
بالای صفحه
 
.: سیستم افزایش بازدید پلاس باكس :.